Inteligentny budynek

Inteligentny budynek

Jest noc... Śpisz spokojnie, bo wiesz, że systemy kontroli dostępu i alarmowy czuwają nad Twoim bezpieczeństwem. Właściwa temperatura w sypialni sprawia, że Twój sen jest głęboki i relaksujący. Ale zbliża sie godzina pobudki... temperatura w sypialni i w łazience powoli wzrasta aby wstawanie było przyjemniejsze... zamiast dźwięku budzika słyszysz ulubiona muzykę, rolety odsłaniaja sie automatycznie wpuszczając do domu światło poranka... wstajesz wypoczęty i gotowy na spotkanie czekającego Cię dnia...

Czy to początek bajki? Nie, tak na przykład może wygladać początek dnia w inteligentnym domu mieszkalnym. Ale cóż to jest "inteligentny budynek"? To obiekt, który wyposażony jest w system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w nim instalacjami. I nie jest ważne, czy jest to obiekt przemysłowy, czy dom mieszkalny. Najważniejsze jest to, że może on reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji. Chociaż większość rozwiązań dotyczy budynków mieszkalnych, to wiele można wykorzystać równiez w biurach, hotelach, kinach, centrach handlowych a nawet halach produkcyjnych.

Dzięki zainstalowanym systemom możemy zapomnieć o wielu rutynowych, codziennych czynnościach. Rolety w oknach opuszczą się lub podniosą w zależności od intensywności słońca, pory dnia i obecności osób w budynku. Także temperatura w pomieszczeniach zostanie automatycznie dostosowana do tych warunków. Otwarcie okna, kiedy na dworze jest zimno spowoduje automatyczne wyłączenie ogrzewania w tym pomieszczeniu. Światło w pomieszczeniach zostanie dopasowane do aktualnych warunków i sytuacji - inne do oglądanie telewizji, inne podczas romantycznej kolacji, jeszcze inne kiedy odwiedzają nas goście.

Opuszczając inteligentny budynek nie musimy już pamiętać o wyłączeniu urządzeń elektrycznych, zmiejszeniu ogrzewania, wyłączeniu klimatyzacji, włączeniu alarmu, sprawdzeniu, czy wszystkie okna i drzwi zostały zamknięte a rolety opuszczone... Te wszystkie czynnosci wykona za nas nasz budynek. Podczas nieobecności system zadba o ochronę naszego mienia przed włamaniem, pożarem, zalaniem itp., a kiedy nieobecność potrwa dłużej będzie symulował naszą obecność. Dzięki automatycznej identyfikacji osób wracając do domu system będzie mógł go przygotować na nasze przyjęcie wg indywidualnie ustawionych preferencji.

Oczywiście, Użytkownik może ingerować w ustawione scenariusze według aktualnych preferencji zarówno używając panelu sterującego umieszczonego w budynku, jak też zdalnie przy użyciu pilota, telefonu czy komputera podłączonego do internetu. Jeżeli zainstalowane zostały kamery, może z dowolnego miejsca obserwować budynek i jego otoczenie.

Inteligentny budynek to bezpieczeństwo, oszczędność, komfort i piękno. Warto wykorzystać te zalety w codziennym życiu.

Zapytaj o szczegóły